بزرگترین وب سایت ورزشی ایران

آخرین خبر های ورزشی امروز

/هفته سوم و جهارم لیگ ووشوی جوانان/
تلاش صدرنشينان براي ماندن در بالاي جدول

خبرگزاری فارس: در هفته سوم و چهارم لیگ ووشوی جوانان ایران صدرنشینان 2 گروه باید به مصاف تیم‌های دوم و سوم بروند.

خبرگزاری فارس: تلاش صدرنشينان براي ماندن در بالاي جدول

به گزارش خبرگزاری فارس، در گروه یک این رقابت‌ها هیئت کرمانشاه حساس ترین دیدار این گروه را مقابل هرمزگانی برگزار می کند که با همین امتیاز در رده دوم قرار دارد.
دومین دیدار تیم صدرنشین مقابل البرز، تیم سوم جدول رده بندی است.

در گروه دوم تیم کمان زنجان باید مقابل تیم های هیئت تهران و لرستان قرار گیرد که مکان های دوم و سوم را در اختیار دارند.

لیگ ووشوی جوانان با حضور 8 تیم در 2 گروه 4 تیمی برگزار می شود که برنامه هفته سوم و چهارم آن به شرح زیر است:
هفته سوم دور رفت
هیئت ووشوی کرمانشاه - گاز هرمزگان
هیئت ووشوی کردستان - هیئت ووشوی البرز
باشگاه شرکت کابل کمان - هیئت ووشوی تهران
هیئت ووشوی کهکیلویه و بویر احمد - هیئت ووشوی لرستان

هفته چهارم 
هیئت ووشوی کردستان - گاز هرمزگان
هیئت ووشوی البرز - هیئت ووشوی کرمانشاه                 
هیئت ووشوی کهکیلویه و بویر احمد - هیئت ووشوی تهران
هیئت ووشوی لرستان - باشگاه شرکت کابل کمان

در پایان هفته اول و دوم این رقابت‌ها در گروه یک، شهدای تربیت بدنی کرمانشاه با 6 امتیاز و تفاضل 15+ صدرنشین است، گاز هرمزگان با همین امتیاز و تفاضل 9+ دوم و هیئت ووشوی البرز و هیئت ووشوی کرمانشاه هم بدون امتیاز مشترکا در جایگاه سوم ایستادند.
اما در گروه 2، باشگاه شرکت کابل کمان زنجان با 6 امتیاز صدرنشین است، هیئت تهران با 4 امتیاز دوم است، هیئت لرستان با یک امتیاز سوم و هیات کهکیلویه و بویر احمد بدون امتیاز در ردیف چهارم قرار دارد


/گزارش فارس از عملکرد آزادکاران در مسابقات جهانی/
بازگشت طلايي پلنگ جویبار و تکرار عنوان قهرماني تقوی با طعم انتقام

خبرگزاری فارس: تیم ملی کشتی آزاد ایران در حالی عنوان نایب قهرمانی مسابقات جهانی ترکیه و گزینشی المپیک 2012 لندن را به خود اختصاص داد که نسبت به سال گذشته 2 پله صعود داشت و تنها با اختلاف 2 امتیاز با روسیه قهرمانی را از دست داد.

خبرگزاری فارس: بازگشت طلايي پلنگ جویبار و تکرار عنوان قهرماني تقوی با طعم انتقام

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، تیم ملی کشتی آزاد ایران که سال گذشته در رقابت‌های جهانی مسکو تنها موفق به کسب یک نشان نقره توسط صادق گودرزی در 74 کیلو و یک برنز توسط مراد محمدی در 60 کیلو شده و به عنوان چهارمی بسنده کرده بود، امسال با 3 تغییر و با ترکیب حسن رحیمی، مصطفی آقاجانی، مهدی تقوی، صادق گودرزی، علیرضا گودرزی، رضا یزدانی و فردین معصومی راهی مسابقات جهانی استانبول برای کسب سهمیه المپیک 2012 لندن، شد.

حسن رحیمی (55 کیلو)، مهدی تقوی (66 کیلو)، صادق گودرزی (74 کیلو) و فردین معصومی (120 کیلو) در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی سال گذشته حضور داشتند که در این میان گودرزی موفق به کسب مدال نقره شد و محمدی به برنز رسید.
در زیر به ارزیابی عملکرد ملی‌پوشان در رقابت‌های جهانی استانبول می‌پردازیم.

* 55 کیلو؛ استانبول برای رحیمی خوش‌یمن بود
امسال هم حسن رحیمی مانند 2 سال گذشته به مسابقات جهانی اعزام شد، اما با تجربه و انگیزه بیشتر نسبت به سال‌های گذشته.
حسن امسال پخته‌تر از سال‌های قبل کشتی گرفت و نشان داد همان‌طور که کارشناسان و خودش اعتقاد داشتند امسال دیگر نوبت مدال گرفتن او در جهان رسیده بود که این موضوع محقق شد.
او پس از کسب نشان‌های نقره و طلای جوانان جهان به غیر از مدال برنز آسیایی 2009 هند، در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو و جهانی 2009 دانمارک و 2010 مسکو ناکام بود و دستش از مدال کوتاه ماند تا همچنان در حسرت مدال جهانی بسوزد، اما استانبول برای رحیمی خوش‌یمن بود و نخستین مدال جهانی‌اش برنزی شد.
رحیمی در این مسابقات که با قرعه نسبتا سختی روبه‌رو بود کار خود را با پیروزی مقابل نمایده رومانی آغاز کرد، اما اوج کار رحیمی در دور و پیروزی مقابل یانگ کیونگ ایل، دارنده نشان طلای 2009 جهان از کره شمالی بود که دلشاد منصوراف، دارنده نشان‌های طلای 2003 و 2005 و برنز 2009 جهان از ازبکستان را حذف کرده بود. رحیمی کار سختی برای پیروزی مقابل کیونگ ایل نداشت و از سد این کشتی گیر هم گذشت، اما در دور سوم مغلوب رادوسلاف ولیکوف بلغاری، دارنده نشان برنز المپیک پکن و قهرمان 2006 جهان شد، اما با حضور حریفش در فینال کار را در گروه شانس مجدد ادامه داد.
رحیمی در این گروه در نخستین دیدار آندریف بلاروس را شکست داد و سپس با پیروزی مقابل کشتی‌گیر گرج علاوه بر حضور در دیدار رده‌بندی سهمیه المپیک را هم کسب کرد.
نماینده کشورمان در دیدار رده‌بندی هم با اقتدار از سد نیک سیمونز آمریکایی گذشت و برنز جهان را بر گردن آویخت. کشتی‌گیر آمریکایی چندی پیش در جام زیلکوفسکی لهستان موفق به شکست ولیکوف بلغار و سزر آکگول دارنده مدال نقره 2009 جهان از ترکیه شده بود.
رحیمی با اثبات خود در استانبول نشان داد که با کمی تمرکز و هوشیاری بیشتر می‌تواند مهره قابل اتکایی در المپیک 2012 برای وزن اول کشتی آزاد باشد.

* 60 کیلو؛ عملکرد دور از انتظار آقاجانی
پس از خداحافظی مراد محمدی قهرمان سال 2006 جهان و دارنده نشان برنز المپیک 2008 پکن که سال قبل نیز یکی از مدال‌های برنز جهان را به خود اختصاص داد، امسال مصطفی آقاجانی راهی رقابت‌های جهانی شد. وی در جام جهانی عملکرد نسبتا قابل قبولی داشت و در قهرمانی آسیا صاحب گردن‌آویز نقره شد، اما در انتخابی تیم ملی در ساری دوم شد که البته با اعتماد کادر فنی راهی رقابت‌های جهانی شد.
آقاجانی در دور نخست مقابل نماینده هند به برتری رسید، اما در دور دوم باز هم به ژوماگازیف قزاق باخت تا خاطره تلخ شکست در فینال قهرمانی آسیا برای او تکرار شود و با شکست حریفش در نیمه‌نهایی از گردونه رقابت‌ها حذف شد.
البته به نظر می‌رسید آقاجانی در این کشتی دچار مصدومیت شده است، اما حرف و حدیث‌های زیادی درباره شکست او وجود دارد.
شاید یکی از ضعیف ترین کشتی‌گیران ایران در ترکیه آقاجانی بود که در حد انتظار ظاهر نشد و نتوانست انتظارات کادر فنی را برآورده کند. وی به عنوانی بهتر از بیست‌و‌دومی نرسید.

* 66 کیلو؛ دومین طلای جهانی‌ تقوی با طعم انتقام
مهدی تقوی پس از قهرمانی در سال 2009 دانمارک و بعد از ناکامی در دوره قبل مسابقات جهانی، امسال در صدد جبران مافات در استانبول بود. وی که آخرین حضورش در یک میدان بین‌المللی فینال بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو بود، با شکست مقابل یونیمیتسوی ژاپنی از کسب نشان طلا بازماند.
تقوی که در مصاحبه‌هایش از انگیزه بالای خود برای رفتن دوباره روی سکوی جهانی صحبت می‌کرد، با آمادگی در تمرینات هم نشان داده بود که خیز بلندی برای کسب دومین نشان جهانی برداشته است که سرانجام در استانبول به آن رسید.
حذف مدعیان یکی پس از دیگری در این وزن باعث شد تا تقوی با کشتی‌های بی‌نقص خود به دیدار پایانی برسد و انتقام فینال گوانگجو را از کشتی‌گیر ژاپنی بگیرد.
البته پیش از یونیمیتسو ژاپنی، آدام باتیروف روس که در جام جهانی کشتی تقوی را ضربه کرده بود، قربانی انگیزه مرد 2 طلائه ایران شد و طعم شکست را چشید.
تقوی در دورهای اول و دوم کشتی‌گیرانی از مقدونیه و قرقیزستان را شکست داد و در دور سوم از سد حریف سرسخت خود شعبان‌اف گذشت و گام در یک چهارم نهایی گذاشت. وی در این مرحله مقابل آدام باتیروف روس به برتری رسید و علاوه بر حضور در نیمه‌نهایی و انتقام شکست مقابل این کشتی‌گیر در جام جهانی مسکو، سهمیه حضور در المپیک لندن را نیز کسب کرد.
وی در نیمه نهایی نیز از سد لیوان لوپز کوبایی گذشت و فینالیست شد.
حریف وی در دیدار فینال تاتسوهیرو یونیمیتسو ژاپنی بود که در فینال بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو مقابلش شکست خورده بود، اما این کشتی‌گیر هم سد راهش نشد و مدال طلا را بر گردن آویخت.
تقوی با طلای 2011 مدال طلای 2009 دانمارک را تکرار کرد تا کشتی ایران را به طلای المپیک امیدوار کند.

* 74 کیلو؛ گودرزی نقره داغ شد؛ صادق بازهم طلایی نشد
در وزن چهارم بازهم صادق گودرزی همچون 2 سال گذشته در ترکیب تیم ایران به میدان رفت و یکی از موفق‌ترین ملی‌پوشان کشورمان بود. گودرزی در جهانی 2009 دانمارک به مدال برنز رسید و سال گذشته در روسیه صاحب گردن آویز نقره شد تا با توجه به صعود یک پله‌ای خود امیدوار باشد که امسال در استانبول نتیجه‌ بهتری کسب کند و رنگ مدالش را هم خوش‌رنگ‌تر کند.
وی در انتخابی تیم ملی هم با اقتدار تمام حریفان را پشت سر گذاشت تا حرف و حدیثی بر سر انتخابش به عنوان ملی‌پوش وزن چهارم کشتی آزاد نباشد.
گودرزی پس از حذف دنیس چارگوش روس که 2 سال گذشته به او باخته بود روحیه مضاعفی برای رسیدن به طلا گرفت، اما حریف باروس با اانگیزه آمریکایی نشد و باز هم به مدال نقره بسنده کرد تا حتی در غیاب چارگوش هم نتواند طلایی شود.
صادق پس از پیروزی در دورهای اول و دوم برابر نمایندگان گینه بیسائو و مولداوی، در دور سوم مقابل مراد گایداروف از بلاروس به پیروزی رسید.
گودرزی در یک‌چهارم از سد کشتی‌گیر گرج گذشت تا با حضور در نیمه‌نهایی چهارمین سهمیه المپیک را برای کشتی آزاد ایران به ارمغان بیاورد.
وی برای حضور در فینال هم عبدالحکیم شاپیف قزاق را از پیش رو برداشت و به دیدار پایانی رسید. گودرزی که مانند سال گذشته خود را در فینال می‌دید دیگر نمی‌خواست فرصت را از دست بدهد و در غیاب چارگوش که در این 2 سال کابوس شب‌ها و روزهایش شده بود طلای جهان را به خانه ببرد، اما نمی‌دانست با کشتی‌گیر زیرکی مانند باروس آمریکایی باید روبه‌رو شود که از کوچکترین اشتباه او استفاده خواهد کرد. وی در دیدار پایانی تایم اول را با نتیجه 3 بر 2 واگذار کرد و در تایم دوم هم با نتیجه 4 بر یک بازنده شد تا باز هم مانند سال گذشته دستش از مدال طلا کوتاه بماند. باروس دنیس چارگوش کشتی‌گیر سرشناس روس و گربه سیاه گودرزی را شکست داده بود.
از حالا صادق باید به فکر المپیک باشد تا دیگر اشتباهات فینال جهانی را در المپیک تکرار نکند و شاید قسمتش این باشد که اولین طلایش المپیکی باشد.

* 84 کیلو؛ علیرضا گودرزی پدیده نشد
قبل از آغاز رقابت‌های جهانی با غلبه بر تمامی حریفان نامدارش دوبنده تیم ملی را از چنگ آنها بیرون آورده بود و می‌خواست در همان اولین میدان بین‌المللی‌اش مدال جهانی بگیرد.
همه با کشتی‌های خوبی که او در رقابت‌های انتخابی و جام زیلکوفسکی به نمایش گذاشته بود از وی به عنوان پدیه جدید 84 کیلوی ایران یاد می‌کردند و امید زیادی به درخشش او در استامبول داشتند.
گودرزی پس از درخشش در انتخابی تیم ملی در ساری در جام زیلکوفسکی به میدان رفت که در آنجا هم جمال میرزایی، دارنده نشان طلای بازی‌های آسیایی گوانگجو و احسان امینی، دارنده نشان طلای آسیا را شکست داد و به مدال طلای این وزن رسید.

علیرضا گودرزی در 84 کیلو پس از پیروزی در دورهای اول و دوم راهی مرحله سوم شد و در این مرحله هم با شگفتی آفرید و میهائیل گانف،‌ قهرمان سال 2010 جهان از بلغارستان را شکست داد و جواز حضور در یک‌چهارم را کسب کرد، اما در این مرحله مقابل شریف شریف‌اف آذربایجانی مغلوب شد و از حضور در نیمه‌نهایی بازماند. با راهیابی حریفش به دیدار پایانی رقابت‌های این وزن نماینده کشورمان شانس ادامه کار در جدول بازنده‌ها و کسب سهمیه المپیک را پیدا کرد، اما با عملکرد ضعیفش در این مرحله و شکست مقابل کائل ساندرسون، دارنده نشان طلای المپیک آتن از آمریکا نتوانست جواز حضور در دیدار رده بندی و سهمیه المپیک را کسب کند و به عنوانی بهتر از هفتمی نرسید.
گودرزی که تجربه بالایی برای حضور در جهانی نداشت، اما انگیزه‌ فراوانی داشت که البته نتوانست به مددش بیاید. شاید با تجریه اندوزی در سال‌های پیش رو و بر طرف کردن ضعف|‌های تاکتیکی‌اش بتواند مهره قابل اتکایی در این وزن باشد.

* 96 کیلو؛ بازگشت پلنگ جویبار با طلای جهان
سال گذشته در حالی‌که رضا یزدانی دارنده نشان برنز سال‌های 2006 و 2007 جهان در 84 کیلو، بعد از دست دادن دوبنده تیم ملی در جهانی 2009 دانمارک، عزم خود را برای پوشیدن دوبنده تیم ملی در جهانی 2010 مسکو جزم کرده بود، عوامل زیادی دست به دست هم داد تا عرفان امیری راهی مسکو شود که به عنوانی بهتر از پنجمی نرسید، اما امسال دوباره پلنگ جویبار صاحب دوبنده تیم ملی شد تا برای کسب سومین مدال جهانی‌اش راهی استانبول شود.
یزدانی با قهرمانی مقتدرانه در بازی‌های آسیایی گوانگجو نشان داد که عزمش را برای تصاحب دوباره دوبنده تیم ملی جزم کرده است با روحیه هجومی خود و با تکیه بر زیرگیری‌های بی‌نقصش هنر ناب کشتی‌ مازندران را استانبول به رخ حریفان کشید.
ختاگ گازیموف آذربایجانی و حاجی مراد گاتسالوف روس از مدعیان اصلی طلای این وزن محسوب می‌شدند که یکی پس از دیگری حذف شدند.
گئورگی گوگچیلیدزه دارنده برنز المپیک پکن، قربان قربان‌اف ازبک برنز 2007 و قهرمان 2010 آسیا و سرحت بالچی ترک دارنده برنز 2009 جهان نیز از دیگر مدعیان این وزن هستند.
یزدانی پس از استراحت در دور نخست در دورهای دوم و سوم مقابل حریفانش به برتری رسید و راهی یک‌چهارم شد و در این مرحله نیز با اقتدار روسلان شیخ‌اف را شکست داد و علاوه بر حضور در نیمه‌نهایی جواز حضور در المپیک را نیز کسب کرد..
یزدانی برای حضور در فینال هم بولتیچ نیجریه‌ای با اقتدار مغلوب کرد و برای نخستین بار به فینال رقابت‌های قهرمانی جهان راه یافت.
پلنگ جویبار در دیدار پایانی هم مانند مراحل مقدماتی کشتی‌های بی‌نقص خود را تکرار کرد و در حالی‌که ترک‌ها همه چیز را برای قهرمانی سرحت بالچی آماده کرده بودند اجازه خودنمایی به او را نداد و بازهم با اقتدار حریفش را شکست داد تا سومین مدال جهانی‌اش طلایی شود.

* 120 کیلو؛ معصومی، کاپیتانی که نشانی از سال‌های جوانی نداشت
در سنگین‌وزن فردین معصومی که سال گذشته در مسکو هفتم شده بود مانند سال‌های اخیر در جهانی استانبول به میدان رفت. فردین که از سال 2005 به عضویت تیم ملی آزاد در سنگین‌وزن درآمده است، نقره 2009 دانمارک و برنز 2006 چین را در کارنامه خود دارد، هفتمین حضورش را در رقابت‌های جهانی تجربه می‌کرد، حضوری با ناکامی محض همراه بود.
معصومی قبل از انتخابی تیم ملی از ناحیه چشم در تمرینات دچار مصدومیت شد تا در غیاب او محمدرضا آذرشکیب قهرمان شود، اما با قهرمانی در جام زیلکوفسکی لهستان و ناکامی حریفش در آن رقابت‌ها دوباره دوبنده تیم ملی را در سنگین‌وزن صاحب شود.
کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد که به نظر می‌رسد دیگر حربه‌ای برای پیروزی مقابل حریفان ندارد حتی تجربه‌اش هم به مددش نیامد و در همان کشتی نخست با احتیاط بیش از حدش که به نظر می‌رسد به خاطر بالا رفتن سن او است، مغلوب و حذف شد.
معصومی در همان دور اول مقابل مودزمانشویلی از گرجستان مغلوب شد و با شکست حریفش و عدم راهیابی به فینال از گردونه رقابت‌ها حذف شد و نتوانست امتیازی برای تیم ایران کسب کند. فردین نشان داد که دیگر نشانی از سال های جوانی ندارد و یکی از ضعیف‌ترین نمایندگان ایران در استابول بود.
شکست بلال ماخوف قهرمان روسی المپیک 2008 پکن و 2009 و 2010 جهان در فینال و حذف آرتور تایمازوف ازبک دارنده 2 طلای جهان و 2 طلای المپیک از حوادث این مسابقات بود.
در هر صورت تیم ملی کشتی آزاد با ترکیبی از جوانان آینده‌دار و باتجربه‌ها، راهی استانبول ‌شد و با ختلافی میلیمتری بعد از روسیه نایب قهرمان شد. از حالا باید به فکر المپیک بود تا با حمایت مسئولان ورزش از رشته اول کشور شاهد درخشش کشتی‌گیران در المپیک باشیم.


/مسابقات بوکس قهرمانی جهان - باکو/
تيم ملي بوكس ايران بامداد جمعه راهي آذربايجان مي‌شود

خبرگزاری فارس: تیم ملی بوکس ایران برای شرکت در مسابقات جهانی، بامداد روز جمعه راهی آذربایجان می شود.

خبرگزاری فارس: تيم ملي بوكس ايران بامداد جمعه راهي آذربايجان مي‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، ایمان طیبی در وزن 52 کیلوگرم، آرمین امجدیان در وزن 56 کیلوگرم، محمد مومیوند در وزن 60 کیلوگرم، مهدی طلوتی در وزن 64 کیلوگرم، امین قاسمی پور در وزن 69 کیلوگرم، محمد ستارپور در وزن 75 کیلوگرم، احسان روزبهانی در وزن 81 کیلوگرم، رضا مرادخانی در وزن 91 کیلوگرم و جاسم دلاوری در وزن 91+ کیلوگرم نفرات اعزامی به این رقابت‌ها هستند.

احمد ناطق نوری، رئیس فدراسیون بوکس ایران و عضو هیئت رئیسه آسیا روز شنبه در اجلاس عمومی فدراسیون جهانی شرکت خواهد کرد.
منوچهر مقصودی نایب رئیس فدراسیون و مدیر تیم های ملی، ناصر طالبی ناظر کمیته ملی المپیک در بوکس، حسین نهرودی سرمربی و مرتضی کریمی مربی تیم ملی در این سفر حضور دارند.
تا کنون 750 بوکسور از 172 کشور برای شرکت در این دوره از رقابت ها اعلام آمادگی کرده اند.
مسابقات جهانی آذربایجان که حکم کسب سهمیه المپیک را نیز دارد از روز دوم مهرماه در سالن نمایش و ورزش شهر باکو آغاز خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ساعت 9:15  توسط عرفان  |